INWESTYCJE

Jeśli szukasz gotowego przepisu na to, jak zarobić miliony inwestując, to muszę Cię rozczarować i powiedzieć, że takiego nie ma. Jednak warto spróbować i odrobinę zaryzykować.

Inwestycja tym różni się od konsumpcji, że zamiast wydać pieniądze na coś, co posłuży Ci tu i teraz, przeznaczasz je na cel, który (być może) da ci korzyści w przyszłości. Określenie „być może” pojawiło się tutaj nieprzypadkowo, bo oznacza niepewność. Z tą właśnie niepewnością wiąże się ryzyko inwestowania – bo może zyskasz, może stracisz lub będziesz miał tyle samo.

Kluczem do skutecznej inwestycji jest więc to, aby znaleźć takie instrumenty, które pozwolą Ci osiągnąć najwyższe zyski. Tylko jak je wybrać?

Na początku określ, jaką kwotę chcesz przeznaczyć na inwestycję. Nie wkładaj w to wszystkich swoich oszczędności. Musisz mieć choć niewielką poduszkę finansową, która będzie cię zabezpieczać na wypadek nieprzewidzianych okoliczności (takich jak choroba, utrata pracy).

Zastanów się również, jakie ryzyko jesteś w stanie zaakceptować. Bezpieczne jest tylko oszczędzanie. Zapewnia stabilny zysk, ale relatywnie niewielki. Jeśli chcesz zarobić więcej, musisz zaryzykować. Pamiętaj jednak, że nawet te mniej bezpieczne instrumenty też różnią się od siebie poziomem ryzyka.

 

Wybrane instrumenty finansowe:

Obligacje skarbowe – to papiery wartościowe, emitowane przez Skarb Państwa. Kupując je, pożyczasz od państwa pieniądze, a po wygaśnięciu obligacji, otrzymujesz je wraz z należnymi odsetkami. Wiążą się z niewielkim ryzykiem, bo swoich pieniędzy możesz nie dostać tylko wtedy, gdy państwo będzie niewypłacalne, a na to się nie zanosi.

Obligacje korporacyjne – tym różnią się od obligacji skarbowych, że emitują je prywatne przedsiębiorstwa. Są wyżej oprocentowane, ale za to wiążą się z wyższym ryzykiem. W końcu prawdopodobieństwo, że upadnie firma, a nie państwo jest większe.

Fundusze inwestycyjne– to forma zbiorowego inwestowania, która polega na tym, że powierzasz swoje pieniądze ekspertom. Wybierasz wariant funduszu – bezpieczny lub bardziej agresywny i na tej podstawie specjaliści dobierają instrumenty do twojego portfela (np. akcje, obligacje, waluty, bony skarbowe). Cały czas masz wgląd w to, jak radzą sobie twoje pieniądze, ale w głównej mierze śledzą to i planują odpowiednie ruchy eksperci. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na swoją inwestycję.

Akcje – to papiery wartościowe, dzięki którym stajesz się posiadaczem części wybranej przez ciebie spółki. Jeśli w danym roku osiąga ona zysk, to masz również prawo do wypłaty dywidendy. Akcjami handluje się na giełdzie. W zależności od tego, jak radzi sobie spółka i jak reaguje rynek, ceny akcji zmieniają się. Zyskasz, jeśli sprzedasz je drożej niż kupiłeś.

Waluty– inwestowanie polega na śledzeniu kursów konkretnych walut i handel nimi, gdy jest to najbardziej opłacalne dla inwestora. Ten rynek wiąże się jednak ze znacznym ryzykiem.

Pamiętaj o jednej najważniejszej zasadzie – nigdy nie inwestuj wszystkich pieniędzy w jeden instrument. Jeśli trafisz na krach na giełdzie czy niewypłacalność firmy, której akcje kupiłeś, to możesz stracić cały majątek. Dlatego, gdy będziesz wybierał, w co chcesz zainwestować, podziel kapitał. Część wpłać na bezpieczne instrumenty, gdzie będziesz miał większą pewność, że nie stracisz, a część zainwestuj tam, gdzie możliwość zysku jest wyższa, ale ryzyko z tym związane też jest wyższe.

Przewiń do góry